paket kamera sistemleri hakkında bilinmesi gerekenler

Haziran 5, 2019 by admin with 0 comments

Paket Kamera Sistemi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Paket kamera sistemi, birlikte uyumlu halde çalışan bir kaç bileşenden oluşmaktadır. Size cazip gelmesinin en büyük sebebi paket halinde oldukları için maliyetleri oldukça uygundur. Fakat paket kamera sistemleri daha önceden belirlenen bileşenlerden meydana geldiği için sizin ihtiyaçlarınızı karşılamayabilir. Biz bu yazımızda bir paket kamera sisteminde ne olması gerekli / neler olmaması gerekli konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

Paket Kamera Sistemleri – Kameralar

Öncelikle karar vermemiz gereken şey sistemimizin ne olacağı. Ana seçeneklerimize göz atacak olursak Analog, AHDve IP Kamera sistemleridir. Analog, AHD ve IP kamera sistemleri, hem güç hem de video sinyali göndermek için kablolama yapılmasını gerektirmektedir. IP kameralarda aslında kablosuz da çalışabilir fakat içerisinde gelen dahili bataryaların şarj bitim süresi azdır. Şimdi 3 seçeneğimiz arasın bulunan sistemlerinde tamamına kablo çekmek zorundayız. En yaygın güvenlik kamerası tipleri box, bullet, dome kameralardır. Bunlar ayrıca farklı lens tipleri ile birlikte gelir: sabit, varifocal ve PTZ. Dikkate almak isteyeceğiniz temel şeyler, ne kadar ayrıntı istediğiniz, hangi alanı yakalamaya çalıştığınız ve görüntü üzerinde ne kadar kontrol sahibi olduğunuzu göstermektir.

Paket Kamera Sistemleri – Kayıt Cihazları

Sonra, bir video kayıt cihazına karar vermeniz gerekmektedir. IP kameraların sizin için olduğuna karar verdiyseniz, bir Network Video Kaydedicisine (NVR) ihtiyacınız vardır; Analog seçtiyseniz, bir tür Dijital Video Kaydediciye (DVR) ihtiyacınız olacaktır. AHD video kameraları çalıştırmak istiyorsanız hibrid bir DVR’a ihtiyacınız olacaktır.

İlk etapta analog bir sisteme karar verirseniz, fakat ileride daha yüksek çözünürlüklü kameralar takacakasınız kayıt cihazınızı hibrid DVR olarak seçmeniz faydalı olacaktır. Bu, tüm kameralarınızı aynı DVR üzerinde kullanmanıza izin verir. Ayrıca, kayıt cihazının kullanmak istediğiniz kamera sayısını ve ilerleyen dönemlerde kaç tane daha eklerim sorusunu düşünerek karar verin.Fakat kamera türüne karar veremiyorsanız, bir HD-TVI ve DVR ile gidebilirsiniz .Bu, her üç kamera türünün bir video kaydedici aracılığıyla kullanılmasına izin verecektir. Bir HD-TVI DVR, video beslemesini, IP kameralara bir CAT6 kablosu ile bağlantı sağlayan dijital dosyalara çevirir. Son bir önemli husus, ekstra sabit disk depolama alanı. Kamera sayınız arttıkça bu daha önemli hale gelir, çünkü kaydedilen çekim miktarı da artar.

Paket Kamera Sistemleri – Kablolar / Konektörler

Şimdi güvenlik kameramıza ve kayıt cihazımıza uygun kablo ve konnektörleri seçme vakti. Sistemin doğru çalışması için kabloları kaliteli ve bakır oranı yüksek olan kabloları tercih edin. Çünkü bu kablolar her türlü hava şartlarına ve dış etkenlere maruz kalacak. Eğer sisteminizi analog ve HD bir sistem seçtiyseniz kullanmanız gereken kablo türü koaksiyel kablo olacaktır. İp kamera sisteminde karar kıldıysanız kablo türünüzün CAT5E veya CAT6 olması gerekmektedir. Konnektör seçimlerinde ise Analog paket kamera sistemi BNC konnektör, ip kamera’da ise RJ45 konnektörler ile kablolar sonlandırılır.

Leave Comment