Haziran 5, 2019 by admin with 0 comments

HDCVI Kamera Sistemi Nedir ?


HDCVI, Yüksek Çözünürlüklü Kompozit Video Arayüzü anlamına gelir . Koaksiyel kablo üzerinden yüksek çözünürlüklü analog video gönderimi için kullanılan bir teknolojidir. Çin şirketi Dahua tarafından IP Kamera sistemine göre daha uygun maliyetli alternatif olarak geliştirildi ve büyük ölçüde gözetim endüstrisi tarafından kullanılan bir standart haline geldi.

Teknoloji hala kompozit videoya dayanıyor ancak daha iyi ve daha fazla çözünürlük ve yeni özellikler getirmek için sürekli gelişiyor. 2012 yılında, HDCVI kameralar 720p çözünürlükte üretildi ve şu anda desteklediği en yüksek çözünürlük olarak 1080p olarak üretilmektedir.

HDCVI teknolojisini kullanmak altyapı kablolama maliyetlerini düşürecektir. Hemde yaygın kullanılan RG59 ve RG6 koaksiyel kablolar ile uzun mesafelerden kaliteli görüntü almamızı sağlayacaktır. Özellikle de sisteminiz eski analog kamera sistemi ise HDCVI sistemine geçişte size maliyet olarak fazla yük olmayacaktır.

Böyle bir teknolojiye sahip olup ta, halen daha dünya üzerinde 500 milyon analog kameranı aktif olarak kullanılması ise ayrıca şaşırtıcı bir istatistiktir. HDCVI kamera sistemlerinden önce, analog kamera sisteminden önce yüksek çözünürlüklü bir sisteme geçmek için tek çare IP kamera sistemine geçmek oluyordur. Buda altyapı da kullanılan koaksiyel kabloların UTP (CAT5e/CAT6) kablolar ile değiştirilmesi ve Kayıt cihazlarının DVR’dan NVR’a geçmesi şeklinde oluyordu.

HDCVI kayıt cihazı

HDCVI 3.0 Teknolojisindeki en iyi gelişmelerden birisi, düşük ışığın bulunduğu ortamlarda bile net görüntü almayı sağlayan Starlight teknolojsinin entegre edilmesidir. Starlight teknoloji kullanan bir güvenlik kamerası, temiz görüntüler elde etmek için sadece 0,008 lux ışığa ihtiyaç duyar. Aynı zamanda yoğun ışık alan bir bölgedeki görüntüleri iyileştirmek için WDR (Geniş Dinamik Aralık) teknolojisini de beraberinde getirir. Mesafe olarak HDCVI kamera sistemlerinde şartlar düzgün ise 700 metreye kadar görüntü almanız mümkün.

HDCVI PTZ Kontrolü

PTZ (Pan, Tilt, Zoom) kamerayı kontrol etmek için ekstra kablolar çalıştırmak gerekliydi. Bu durum altyapı maliyetlerini arttırıyordu. Yeni teknoloji ile birlikte, koaksiyel kablolar üzerindeki PTZ kontrolü gibi bir çözüm üretildi.

Bu teknoloji ile olarak Pelax firması tarafından coaxitron adı altında dünyaya duyuruldu. Daha sonra Samsung ve Hikvision gibi üreticiler kendi protokollerini piyasaya sürdü. Dahua da aynısını HDCVI teknolojisi için kullandı.

Akıllı Özellikler

HDCVI 3.0 teknolojisi, yüz tanıma, insan sayma, akıllı izleme, akıllı sahne adaptasyonu ve ısı haritalama gibi akıllı özellikleri destekler. Yer değiştirme, sanal sınır ve kayıp/terk edilmiş nesne gibi ip kameralara has özellikleri desteklemektedir.

HDCVI teknolojisi, gecikme olmadan gerçek zamanlı izleme için yüksek çözünürlüklü güvenlik sistemine sahip olması gereken bankalar, kumarhaneler gibi mekanlarda maliyetinin ip kamera sistemine göre uygun olduğu için oldukça ilgi konusu oldu. Bu kadar özelliğe rağmen HD-CVI kamera sisteminin maliyeti oldukça uygun ve küçük işletmelerden ev güvenliğine kadar istediğiniz alanlarda kullanabilirsiniz.

HDCVI teknolojisi analog sistemlere ekstra bir yaşam kazandırdı ve daha düşük fiyatlarla daha iyi yüksek çözünürlüklü kameralara sahip oldu. Bunun, pazar için çok iyi bir şey olduğuna inanıyorum, çünkü her şirketi, fiyatları düşürürken kaliteyi yükseltmek için yeni yollar üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Leave Comment